петък, 28 юни 2013 г.

Цитонамазка - кога да се прави

Важно е за всяка жена да се правят редовно цитонамазки, чрез които се търсят променени клетки в маточната шийка, които могат да доведат до рак на шийката на матката. Но на много девойки и някои жени се правят изследвания, които не са необходими. Ето защо:

Цитонамазките обичайно не помагат на жените с нисък риск
Ракът на маточната шийка е рядкост при жени под 21 години, дори когато те са сексуално активни. Освен това, променените клетки, които се намират при тези млади жени, обичайно се възстановяват до нормата спонтанно, което прави последващото лечение ненужно и потенциално опасно. 

По същия начин, ракът на маточната шийка рядко се намира при жени над 65 години, при които досега редовно са правени цитонамазки с нормални резултати. Продължаващото изследване не им помага, но може да даде фалшиво положителнни резултати, които да доведат до ненужно лечение. 
И, накрая, цитонамазките не са полезни за жени на всякаква възраст, при които шийката на матката е отстранена при хистеректомия и нямат анамнеза за карцином или предраково заболяване на маточната шийка.

Изследването носи рискове
Вземането на цитонамазка може да бъде неприятно и да причини временно кървене. 
Когато се прави по-често от необходимото, вероятността да се открият променени клетки, които биха могли да се самоизлекуват, е по-голяма. Освен, че тези находки често причиняват неспокойство, те могат да доведат до повторни цитонамазки или други процедури. Например, патологичните резултати могат да наложат изследване, наречено колпоскопия, при което лекарят може да вземе биопсия от тъканите, което може да причини кървене, болки, бяло течение и инфекция.

Изследването може да бъде загуба на пари
Цитонамазката с гинекологично изследване струва 150-250 $ (б.пр. – в САЩ), като лабораторното изследване се заплаща допълнително. Ако се открие патология, вие ще трябва да платите 350 $ за колпоскопия и допълнително за изследването на биопсията.

Кога трябва да се правят цитонамазки?
Съветът зависи от това, на колко години сте.
 Жени между 21 и 65 години включително жените, при които е направена хистеректомия, но не е отстранена маточната шийка, трябва редовно да бъдат изследвани чрез цитонамазки. Изследването трябва да се прави веднъж на три години, вместо всяка година, защото ракът на маточната шийка обичайно се развива за 10-20 години. Освен това, изследването през 3 години може да намали броя на допълнителните изследвания.

Жени между 30 и 65 години могат да правят изследване на цитонамазка през пет години, ако я комбинират с изследване за човешки папиломавирус (HPV) - инфекция, предавана по полов път, която може да причини рак на маточната шийка.

Жени над 65 години, които имат няколко нормални цитонамазки, могат да спрат да правят изследването.

Всяка жена с рискови фактори за рак на маточната шийка – включително анамнеза за установен карцином на маточната шийка или преканцерозни промени, или с компрометиран имунитет – трябва да бъде изследвана по препоръка на лекаря.

СЪВЕТИТЕ НА CONSUMER REPORTS

Как можете да се предпазите от рак на маточната шийка?
Имунизирайте се срещу HPV. Момичета на възраст 11 или 12 години трябва да обмислят поставянето на ваксина, която се извършва с три инжекции и предпазва от заразяване с човешки папиломавирус – инфекция, свързана с рака на маточната шийка. Същото се отнася и за жени на 13 до 26 години, ако не са били ваксинирани. Но жените, които са имунизирани, все още се нуждаят от редовни цитонамазки, тъй като ваксината не предпазва срещу всички типове HPV, които причиняват рак. Момчетата също така могат да обмислят извършването на ваксинация. Това може да помогне да се предпазят от заразяване с HPV и от предаване на вируса на бъдещите сексуални партньорки.

Ограничете сексуалните си партньори. Колкото по-малко сексуални партньори имате, толкова по-малък е рискът от инфекция.




Използвайте презервативи. Те могат да намалят риска от HPV, и мъже, които редовно използват презервативи, по-рядко се заразяват. Но вирусът може да бъде предаден и чрез контакт кожа в кожа, и да зарази непокритите зони.

Използвайте спермицидни гелове. Те също могат да предпазят от заразяване с HPV.

Не пушете. Пушенето на цигари и пасивното пушене (престой в помещение, където се пуши), увеличава риска от рак на маточната шийка.


Погрижете се цитонамазките да дадат максимално точен резултат. Уговорете час за изследването поне 5 дни след спиране на менструалното кървене. Избягвайте сексуален контакт, дамски душ, тампони, използване на локални контрацептиви (пяна, гел), вагинални кремове, овлажнители или лубриканти, както и вагинални лекарства поне 48 часа преди изследването.
Национално сдружение на ОПЛ

понеделник, 24 юни 2013 г.

Синдром Ръка-крак-уста – диагностични критерии за коксакивирусна А6 инфекция

Необичайните прояви на синдрома Ръка-крак-уста, причинен от коксакивирус А6, лесно се бъркат с няколко други заболявания, но авторите на анализ на случаите от 2011 и 2012 година са извели характерната морфология на тази по-тежка ентеровирусна инфекция в проучване, публикувано на 17.06.2013 г. в Pediatrics.

Erin F. Mathes, MD, клиничен асистент в Department of Dermatology и Department of Pediatrics, University of California, San Francisco, и колеги са проучили медицинските записи на 80 деца с положителни изследвания за коксакивирус А6 и са имали клинични критерии за атипичен синдром Ръка-крак-уста между 2011 и 2012 г. в 7 академични педиатрични дерматологични центъра в Северна Америка.

Авторите са открили 4 морфологични типа, които отличават тази коксакивирусна инфекция от класическия синдром Ръка-крак-уста:
широко разпространени везикулобулозни и ерозивни лезии, включително по дланите и стъпалата;
херпетиформени екземни ерупции  в областите, засегнати преди или към момента от атопичен дерматит;
ерупции, подобни на синдрома на Gianotti-Crosti  (множество симетрични папули по лицето, екстензорната повърхност на крайниците с размер 1-5 мм) и засягащи райони на предишни кожни увреждания, напр. слънчево изгаряне;
петехии или пурпура.
„Фенотипната вариабилност и необичайните кожни обриви могат да бъдат проблем в диференциалната диагностика с други инфекциозни заболявания и възпалителни кожни болести” – пишат авторите.

Публикуваният анализ може да помогне за диференциалната диагноза. Д-р Dean Morrell, MD, професор и директор на

отделението по детско-юношеска дерматология в University of North Carolina, съобщава:

„Това изследване е отличен и навременен преглед на новите клинични данни. Коксакивирусната екзема се среща в цялата страна и  в началото затрудняваше много от нас. Първият случай, наблюдаван в University of North Carolina, първоначално е диагностициран като херпетична екзема, но тази диагноза непълно отговаря на клиничната находка. Това изследване може да служи за обучение на медицинския персонал и лекарите”.

Авторите установили, че най-честият симптом на коксакивирус А6 са били везикулозните обриви, разпространени по цялото тяло, були и/или ерозии. 99 %  от пациентите са имали везикулобулозни и ерозивни ерупции. Децата под 1 година по-често развиват булозни обриви в сравнение с другите деца (38 % от децата под 1 година; 7 % от децата на 1-5 години;. 18 % от децата над 5 години).

Въпреки  че класическият синдром Ръка-крак-уста обичайно включва дланите, стъпалата и рядко засяга седалището с дребни везикули и ерупции по оралната мукоза, екзантемът от коксавивирус А6  често засяга периоралната област, крайниците и тялото, както и устната мукоза.

Повечето пациенти (61 %) са имали везикули, ерозии и були с различен размер, покриващи повече от 10 % от повърхността на тялото, което също е разлика от класическия синдром.

Коксакивирусния А6 екзантем често засяга области на кожата, които са били преди това с травма или възпаление, включително интертриго или слънчево изгаряне. 55 % от пациентите са имали ерупции в областите на хроничен дерматит и 18 % са имали обриви в други области на кожно увреждане.

„Ентеровирусните инфекции, в частност коксакивирус А6, трябва да влизат в диференциално диагностичния план при пациентите с новопоявили се везикули и ерозии в областите на кожата, засягани в миналото от екзема” – пишат авторите.


Повече от една трета (37 %) от пациентите с коксакивирус А6-инфекция са имали обриви, подобни на Gianotti-Crosti синдром, с лезии по бузите, екстензорната повърхност на крайниците и седалищната област, но не и по тялото.

четвъртък, 20 юни 2013 г.

АЛЕРГОФОБИЯ - Кога да се тестуваме?

Кожни тестове или изследвания на кръвта, когато се съчетаят с лекарски преглед и медицинската история, могат да помогнат да се определи дали вие сте наистина алергичен към нещо, което вдишвате, допирате или ядете. Но ако вие нямате симптоми или медицинското ви наблюдение не показва съмнение за алергия, трябва да помислите два пъти, преди да се подложите на изследване. Ето защо:

Случайно изследване за алергия обикновено не помага
Днес можете да направите тестове за алергия на места извън кабинета на лекар. Някои аптеки и супермаркети предлагат безплатен скрининг. Освен това можете да купите комплект за изследване и да се тествате у дома. Но случайното изследване за алергия може да покаже отговор при хора, които нямат подобна реакция в ежедневния живот. 
Освен това, скринингът за хранителнна алергия понякога използва кръвни тестове за белтък, наречен имуноглобулин G (IgG). Но тези алергии са свързани с различен белтък, IgE, и безсмислеността на използването на IgG тестове е безспорно. Накрая изследването за алергия обичайно не помага на хората, които имат хронична уртикария – червени, сърбящи и надигнати участъци от кожата, които са налични повече от шест седмици – тъй като това заболяване рядко се дължи на алергия.

Ненужните изследвания могат да доведат до ненужни промени във вашия живот
Вие можете да изключите от храната си някои съставки, като житни храни, соя, яйца или мляко, което може да ви причини проблеми с храненето,  или да ви причини ненужно безпокойство, когато се храните извън къщи или пазарувате  храни. 

Погрешното предупреждение за алергия към домашни любимци може да ви накара да изгоните вашето куче или котка. Освен това агресивното изследване на уртикарията може да покаже отклонения, които не са свързани със състоянието, но водят до безпокойство, повторни изследвания и консултации със специалисти.

Ненужното изследване е загуба на пари.
Ненужното изследване няма да помогне на диагнозата на вашия проблем или да подобри вашето лечение, и може да бъде скъпо. В зависимост от броя на изследваните субстанции, кожните алергични тестове струват от 60 до 300 $ (в САЩ), а кръвните изследвания – от 200 до 1000 $ (в САЩ). 
Изследванията на кръвта за IgG могат да струват стотици долари и да не се покриват от вашия осигурителен план.  Разширеното изследване за хронична уртикария може да ви струва хиляди долара.

И така, кога изследването е необходимо?
Ако симптомите не се подобряват от стъпките за само помощ и лекарствата без лекарско предписание, посетете лекар, който да ви назначи правилното изследване. 
Ако вашата медицинска история предполага алергия, вашият лекар би могъл да ви препоръча консултация с алерголог или имунолог за изследване. 
Изследване на IgE в кръвта може  да помогне, ако имате обрив или вземате медикаменти, които променят реакциите на кожни алергични тестове. При хронична уртикария, специфичните изследвания обичайно не са необходими; вашият лекар може да назначи изследвания, за да изключи не-алергична причина, като тиреоидно заболяване, лимфом или лупус.

СЪВЕТИТЕ НА CONSUMER REPORTS
Какво да правите при алергия и уртикария?

Изброените стъпки могат да ви помогнат и да облекчат или предотвратят симптомите:

Хранителна алергия. Избягването на храните, към които сте алергичен, е единственото лечение. Четете табелите на хранителните продукти и питайте за наличие на съставките, когато се храните навън. Ако имате риск за сериозна реакция, избягвайте да пипате храните, към които сте алергичен, носете гривна с медицинско предупреждение и и носете предписания епинефрин за спешна помощ.

Алергии към външни и домашни алергени. Ако страдате от сенна хрема, следете поленовия календар и се старайте да си стоите у дома, когато поленовите нива са високи. При домашни алергии, използвайте климатик и влагоуловител, и редовно тупайте и перете вашите дюшеци и одеала. При алергия към външни и домашни алергени помислете за антихистаминови препарати без лекарско предписание, като цетиризин, лоратидин или дифенилхидрамин или за кортикостероиден назален шпрей по лекарско предписание.



Хронична уртикария. Посетете лекар, който може да ви препоръча високи дози от някои антихистаминови препарати, използвани за лечение на дихателни алергии, или медикаменти като фамотидин и ранитидин, които обичайно се използват за лечение на паренето зад гръдната кост, но освен това са и антихистамини. Ако тези медикаменти не помогнат, помолете да ви предпишат медикаменти, като монтелукаст или зафирлукаст или орални кортикостероиди (преднизолон). Накрая, избягвайте алкохол, аспирин и лекарства, като ибупрофен и напроксен, които могат да влошат уртикарията.


Третата конференция на НСОПЛБ се състоя в Хасково

Третата конференция на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) за 2013 г. се проведе в Хасково на 20 април. Домакин и съорганизатор на Конференцията бе Сдружението на ОПЛ в област Хасково


сряда, 19 юни 2013 г.

Доц. д-р Любомир Киров единодушно бе преизбран за председател на НСОПЛБ

Трима от Хасково в управляващите органи !!! 

 Доц. д-р Любомир Киров, национален консултант по Обща медицина, бе единодушно преизбран за председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ). Той бе преизбран с гласовете на 134 делегати от общо 136 регистрирани.

Това се случи на 15 юни в гр. Трявна, където се проведе редовното отчетно-изборно събрание на НСОПЛБ.


Събранието започна при в предварително обявения час и при наличие на кворум. Председателят на НСОПЛБ - доц. д-р Любомир Киров откри събранието. Делегатите бяха приветствани от примариус д-р Любин Шукриев, Председател на Асоциацията по обща/фамилна медицина от Югоизточна Европа и от ст.н.с. д-р Георги Иванов, дмн, основател на секцията по Обща медицина в МУ-Пловдив, бивш Национален консултант по Обща медицина и един от основателите на Общата медицина в България.

Управителният съвет на НСОПЛБ представи пред Общото събрание доклад за дейността, извършена за отчетния период, както и доклад на Контролната комисия. Всеки член на управителния съвет представи пред делегатите отчет за определено направление от дейността на НСОПЛБ. Макар и в синтезиран вид, докладът показа огромната по обем дейност, извършена от ръководството на НСОПЛБ с подкрепата и съдействието на Националния съвет и членовете на сдруженията на НСОПЛБ по региони. Бяха посочени резултатите за постигнатите промени в условията на работа (НРД, приложения, регулативни стандарти, неблагоприятни практики); взаимодействието с НЗОК, БЛС, МЗ, Парламента, пациентски организации; действията в посока повишаване на информираността на обществото и на ОПЛ; извършената работа за подобряване на организационния живот на НСОПЛБ и регионалните сдружения; за научната дейност и организиране на продължаващото обучение на ОПЛ. Докладът беше посрещнат с интерес и получи одобрението на делегатите.

Избрано беше ръководството на НСОПЛБ за следващия мандат. Единодушно делегатите гласуваха и през следващите 4 години Председател на НСОПЛБ да остане доц. д-р Любомир Киров. 
Също единодушно д-р Виктория Чобанова беше преизбрана за Секретар на НСОПЛБ. За Заместник-Председатели на организацията бяха избрани д-р Атанас Пелтеков (София) и д-р Светлин Митев (Варна). Членове на УС станаха: д-р Христо Димитров (Велико Търново), д-р Румен Алексов (Кюстендил), д-р Роза Митрева (София област), д-р Георги Бакоев (Стара Загора), д-р Борис Косаров (Перник), д-р Виктор Рановски (София), д-р Николай Николов (Хасково), д-р Красимир Кулински (Пазарджик), д-р Селиме Карагьозова (Разград). Резервни членове на УС станаха д-р Орлин Кожухаров (Русе) и д-р Николай Колев (Хасково). Избрани бяха и членовете на Контролната комисия - д-р Николай Брънзалов (София|, д-р Велислав Тодоров (Ловеч), д-р Петя Дакова (Плевен) и Комисията по професионална етика - д-р Пламен Панайотов (Бургас), д-р Пламен Латев (Павликени), д-р Милен Чолаков (Шумен), д-р Величко Цуцуманов (Павликени), д-р Лиляна Михайлова (Хасково).

Обсъдени и гласувани от Общото събрание бяха основните насоки за дейността на новия НСОПЛБ през следващите четири години.















вторник, 18 юни 2013 г.

Третата конференция на НСОПЛБ се състоя в Хасково

Третата конференция на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) за 2013 г. се проведе в Хасково на 20 април. Домакин и съорганизатор на Конференцията бе Сдружението на ОПЛ в област Хасково.
С благодарност към здравен навигатор


Д-р Александър Симидчиев




Д-р Николай Николов










проф. Райнов









<<< НАЗАД

Депресия, суицидно поведение, кризисни ситуации

Латинската дума crisis има старогръцки произход  и означава прелом, решителен момент. Основният смисъл на кризата е промяна. Една промяна е критична, когато е много категорична,  радикална, значима  и настъпва внезапно и неочаквано.
Критични събития  
  • транспортни катастрофи 
  • природни бедствия
  • големи производствени аварии 
  • земетресения
  • терористични актове
  • случаи на суициди и смърт    
  • сексуален тормоз и насилие

Психологическата помощ е най-ефективна, когато се проведе в първите 24 часа до един месец след критичното събитие

Цели на спешната  психологическа помощ
  • Снижаване на ефекта от кризисното събитие;
  • Намаляване влиянието на травматичния стрес;
  • Бързо възстановяване на нормалния ритъм на живот;
  • Установяване на нуждаещите се от последваща помощ – медицинска, материална и др.;
  • Предотвратяване на ПТСР.                      
Целеви групи
  • Жертвите
  • Семействата
  • Приятелите 
  • Колегите, очевидците 
  • Участващите в спасителните операции

Можете да помогнете на всеки човек в криза, като му дадете възможност да говори за проблема, преживяната травма и като споделя болезнените си емоции.

Симптоми, съпровождащи кризата
  • Емоционални: гняв, страх, вина, тъга, потиснатост, загуба на интерес, натрапливо, неочаквано и внезапно връхлитащи спомени (flash back); повишено напрежение, объркване, чувство за безпомощност; отклонения в себе-оценката; възможно е  да се появят и психотични епизоди.
  • Телесни: виене на свят, прималяване, подкосяване в колената, пребледняване, сърцебиене и палпитации, гадене, изтръпване, топли и студени вълни, изпотяване, разтреперване и други.
  • Поведенчески: агресивни избухвания, социална изолация, нарушен сън, злоупотреба с медикаменти, прехранване или липса на апетит.
  • Когнитивни: човек не знае как да разсъждава върху проблема, как да оцени реалността, как да формулира възможностите за решаване на проблема;  трудност за подреждане и поставяне на приоритет при решаване на задачи в ежедневието, когнитивни изкривявания – “има нещо дефектно в мен и затова се случиха тези неща в живота ми”.
Важно е да знаем
  • в условия на криза тези симптоми са нормални реакции, но ако не отшумят до един месец, може да придобият болестен характер.
  •  При критично събитие психичните увреждания са значително по-големи от физическите

Защо е необходима спешна психологическа помощ?

По-голямата част от хората, преживели критично събитие, развиват тези симптоми до 24 часа след него.
  • Някои от тях продължават да изпитват  симптомите на посттравматичния стрес  и след 6 месеца до 1 година.
  • Малка част от пострадалите развиват посттравматично стресово разстройство.
Посттравматичният стрес е много силна възбуда, загуба на контрол, чувство на безпомощност.
Посттравматичното стресово разстройство /ПТСРпродължава    повече от месец с изключително силна възбудимост, вцепеняване, оттегляне, бягство от реалността, натрапчиви мисли, спомени и преживявания на кризисното събитие.

Депресия и суициден риск

Кризисните събития често са причина за депресивни състояния. Тежките депресивни състояния понякога са причина за суицидни опити. Една от задачите на лекаря е да оцени суицидния риск и да предприеме необходимите мерки в зависимост от риска. Оценката на риска се извършва чрез внимателна насочена анамнеза.
Не се притеснявайте да задавате въпросите - повечето пациенти отговарят с желание на лекаря, на когото вярват, и споделят своите мисли и намерения.След положителен отговор на въпросите след 1.  задавайте следващите въпроси - и спрете, когато получите отрицателен отговор!

1. Какво чувствате след ... (събитието).  Как то (събитието) промени вашия живот, вашите възприятия, мисли и чувства?

2. Мислите ли, че няма да можете да се справите сам с това? Имате ли нужда от помощ?

3. Минавала ли ви е мисълта, че няма за какво повече да живеете?

4. Мислили ли сте да сложите край на живота си?

5. Правили  ли сте планове за това (мислили ли сте как)?

6. Започнахте ли да правите подготовка?

Положителни отговори на въпросите 4, 5 и 6 показват висок суициден риск и изискват спешна консултация с психиатър, а при положителен отговор на въпросите 5 и 6 е необходимо да се обсъди хоспитализация.

Не пренебрегвайте думите на пострадалия. Изслушвайте го спокойно, с уважение и загриженост. Оставете го да говори, да поплаче. Повечето хора, които правят суицидни опити имат нужда да бъдат чути и разбрани и търсят това в дните непосредствено преди опита за самоубийство.

Какво можете да кажете:
  • Временно си загубил чувството за безопасност и сигурност.
  • Разбираемо е, че се чувстваш по този начин.
  • Реакциите ти са нормални.
  • Това е твоят начин да се справиш със ситуацията.
  • Това, което изпитваш сега е нормално. Не мисли, че полудяваш.
  • Не си направил нищо нередно. Вината не е твоя.
  • Справил си се по най-добрия начин.
  • Нещата не могат да бъдат както преди, но ти постепенно ще започнеш да се чувстваш все по-добре.  

Какво не бива да казвате:
  • Можеше да бъде и по-лошо. Щастлив си, че...
  • Сега е необходимо да бъдеш максимално ангажиран.
  • Можеш да се смяташ късметлия, това ще те накара да се чувстваш по-добре.
  • Сега той/тя са/e на по-добро място.
  • Трябва да се вземеш в ръце.
  • Всичко ще бъде наред.
  • В крайна сметка нали оцеля.

Къде да търсим професионална помощ?


Дружество на психолозите в България -
Секция по кризисна психологическа интервенция
Гл. ас. Христо Монов – СУ ”Св. Климент Охридски” – 0887 628 909
Елена Пенчева – авиационен психолог - 0886 440 981
Десислава Георгиева – авиационен психолог - 0889 357 960
Йорданка Енева – детски психолог и логопед - 0887 419 312
Клиника по детска психиатрия “Св. Никола” към УМБАЛ “Александровска”
В клиниката работят детски психиатри, клинични психолози, логопедицентрала 9230/вътр. 375, 681
Телефон на доверието към БЧК
денонощно, 7 дни в седмицата - 02/816 48 92
Денонощна гореща линия
за жени, юноши и деца, преживели насилие -  02/981 76 86

Гореща телефонна линия на СРЗИ 02 8130475 - всеки работен ден от 8.30 до 10.00 и от 15.00 до 17.00 ч.

НАРЕДБА № 39 от 16.11.2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията





Издадена от министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 106 от 3.12.2004 г., в сила от 1.01.2005 г., изм. и доп., бр. 102 от 20.12.2005 г., в сила от 1.01.2006 г., изм., бр. 4 от 16.01.2009 г., доп., бр. 60 от 30.07.2009 г., в сила от 1.01.2010 г., изм. и доп., бр. 101 от 28.12.2010 г., бр. 58 от 29.07.2011 г., в сила от 29.07.2011 г., бр. 97 от 9.12.2011 г., в сила от 1.01.2012 г., бр. 100 от 15.12.2012 г., в сила от 1.01.2013 г., изм. ДВ. бр.32 от 2 Април 2013г., доп. ДВ. бр.33 от 5 Април 2013г.

Раздел I
Общи положения

 Чл. 1. (1) С тази наредба се определят условията, редът и финансирането за извършване на профилактичните прегледи и диспансеризацията, както и списъкът на заболяванията, при които се извършва диспансеризация.

 (2) Профилактичните прегледи и изследвания са насочени към ранно откриване на заболявания.

 (3) (Отм. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.).

  Чл. 2. (1) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Профилактичните прегледи се извършват от лекар в лечебни заведения за извънболнична медицинска и дентална помощ.

 (2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2010 г., изм., бр. 97 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г.) Диспансеризацията се провежда от лекар в лечебни заведения за извънболнична помощ, в лечебни заведения за болнична помощ, в комплексни онкологични центрове, в центрове за психично здраве и в центрове за кожно-венерически заболявания.

 (3) (Доп. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) Едно лице не може да бъде диспансеризирано за едно и също заболяване в повече от едно лечебно заведение, от един лекар, за един и същ период от време.

 (4) (Нова - ДВ, бр. 97 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г.) Диспансеризация на злокачествени заболявания се провежда само в лечебни заведения за болнична помощ и в комплексни онкологични центрове.

 (5) (Нова - ДВ, бр. 100 от 2012 г. , в сила от 1.01.2013 г.) Диспансеризация на психичните заболявания се провежда в лечебни заведения за болнична помощ и в центрове за психично здраве.

 (6) (Нова - ДВ, бр. 100 от 2012 г. , в сила от 1.01.2013 г.) Диспансеризация на пациенти с кожно-венерически заболявания се провежда в лечебни заведения за болнична помощ и в центрове за кожно-венерически заболявания.

(7) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2013 г.) Диспансеризацията е доброволна, с изключение на случаите, в които същата е част от постановено от съда задължително лечение по реда на чл. 155 и следващите от Закона за здравето или принудително лечение по реда на чл. 427 и следващите от Наказателно-процесуалния кодекс.

 Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) Минималната продължителност на профилактичен преглед и преглед при диспансеризация е петнадесет минути.

Чл. 3а. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 29.07.2011 г.) Лечебните заведения могат да осъществяват скрининг като метод за профилактика на заболяванията.

Раздел II
Провеждане на профилактични прегледи

  Чл. 4. (1) Децата подлежат на профилактични прегледи и изследвания, определени по вид и честота в приложение № 1.

 (2) (Доп. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) Профилактичните прегледи при децата се извършват от личния лекар на детето и от лекар по дентална медицина, освен в случаите по ал. 6 и 7.

 (3) (Доп. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) Националната здравноосигурителна каса заплаща на лечебните заведения, с които има сключен договор, осъществените дейности по ал. 2 и ал. 8.

 (4) (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) Когато личният лекар по ал. 1 няма придобита специалност по детски болести, профилактичните прегледи на деца по желание на родителя или настойника може да се извършват от лекар с придобита специалност по детски болести от лечебно заведение за специализирана извънболнична помощ.

 (5) За осигуряване на профилактична медицинска и дентална помощ на децата и учениците в детските ясли, детските градини, училищата, домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи, и в специализираните институции за деца веднъж годишно се изискват документи за проведени прегледи или се извършват профилактични медицински и дентални прегледи.

 (6) Профилактичните прегледи при децата, настанени в домове за медико-социални грижи за деца, се извършват от лекар, работещ в съответното лечебно заведение.

 (7) Профилактичните прегледи на децата, настанени в специализираните заведения за деца към Министерството на образованието и науката, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на правосъдието и Министерството на вътрешните работи, се извършват от лекар, съответно лекар по дентална медицина, осигуряващ медицинското обслужване на децата.

 (8) (Нова - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) Лицата над 18 години подлежат на профилактични прегледи и изследвания, определени по вид и честота в приложение № 1a.

 (9) (Нова - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) Профилактичните прегледи по ал. 8 се извършват от личния лекар.

 (10) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Всеки личен лекар е длъжен да поставя на общодостъпно място в лечебното заведение за първична извънболнична медицинска помощ информация относно вида и честотата на профилактичните прегледи и изследвания, на които подлежат лицата над 18 г.

 (11) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) С цел профилактика на социално значими и приоритетни за страната заболявания при лицата над 18 години общопрактикуващият лекар формира рискови групи съгласно приложение № 1б.

 (12) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Лицата над 18 години, включени в рисковите групи по приложение № 1б, при необходимост, по преценка на ОПЛ, подлежат на профилактичен преглед един път в годината при съответния лекар специалист.

 Чл. 5. (1) (Доп. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) Бременните и родилките до 42 дена след раждането подлежат на профилактични прегледи и изследвания, осъществявани на диспансерен принцип, определени по вид и честота в приложение № 2.

 (2) Националната здравноосигурителна каса заплаща на лечебните заведения, с които има сключен договор, осъществените дейности по ал. 1.

 (3) Профилактичните прегледи на бременните се извършват от специалист по акушерство и гинекология или личния лекар по желание на бременната.

 (4) Профилактичните прегледи при бременни с повишен риск се осъществяват от специалист по акушерство и гинекология.

 (5) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) Резултатите от проведените прегледи и изследвания по ал. 1 се отразяват в "Карта за профилактика на бременността", включена в медицинския софтуер на лекаря, наблюдаващ бременността и изготвена по образец съгласно приложение № 3.

 Чл. 6. (1) Личните лекари осъществяват дейностите по профилактика на:

 1. безплодието;

 2. предаваните по полов път болести и СПИН;

 3. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) злокачествени заболявания на репродуктивната система;

 4. психичните разстройства.

 (2) Дейностите по ал. 1 се осъществяват в рамките на основния пакет, гарантиран от бюджета на НЗОК, съгласно чл. 45, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване.

 Чл. 7. (1) Профилактичните генетични изследвания се извършват от акредитирани генетични лаборатории и включват:

 1. определяне на риска за възникване на генетично заболяване в потомството;

 2. идентифициране на клинично здрави носители на генетични отклонения;

 3. диагностика на наследствени и други заболявания в периодите преди и по време на бременността и след раждането.

 (2) Профилактичните генетични изследвания се извършват в рамките на национални програми за профилактика на генетичните заболявания, приети с решение на Министерския съвет, финансирани от бюджета на Министерството на здравеопазването.

 Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 4 от 2009 г.) (1) Лекарите и лекарите по дентална медицина са длъжни да отразяват данните от проведените профилактични прегледи и изследвания в утвърдената медицинска документация.

 (2) Екземпляр от медицинската документация за всеки извършен преглед се предлага на пациента.

 (3) Лечебните заведения, сключили договор с Националната здравноосигурителна каса, отчитат извършените профилактични прегледи, като представят екземпляр от медицинската документация на електронен носител в районната здравноосигурителна каса.

 (4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2012 г. , в сила от 1.01.2013 г.) Районната здравноосигурителна каса предоставя по служебен път на регионалната здравна инспекция в срок до 15-о число на първия месец от всяко следващо тримесечие следната информация за осъществените профилактични прегледи:

 1. пореден номер на профилактичния преглед;

 2. дата на осъществяване на прегледа;

 3. пол и възраст на лицето;

 4. вид на прегледа;

 5. установени отклонения в здравословното състояние или диагноза.

 Чл. 9. (1) Лечебните заведения съхраняват медицинската документация за извършените от тях профилактични прегледи и изследвания три години.

 (2) Личният лекар съхранява медицинската документация за всички извършени профилактични прегледи и изследвания на пациентите, включително извършени и от други лечебни заведения, три години след навършване на 18-годишна възраст - за децата, а при бременните - три години след прекратяване на бременността.

 Чл. 10. (1) Лицата с установени отклонения в здравословното състояние се насочват за оказване на специализирана медицинска или дентална помощ с медицинско направление, издадено от лекаря или лекаря по дентална медицина, който е установил отклонението.

 (2) При извършване на прегледи и изследвания на лицата по ал. 1 лечебните заведения за специализирана извънболнична помощ изготвят, съхраняват и предоставят медицинската документация по реда на чл. 8 и 9.

(3) Екземпляр от медицинската документация за извършените специализирани прегледи и изследвания се предава на пациента, който я предоставя на личния си лекар, съответно лекар по дентална медицина.

 Чл. 11. (Доп. - ДВ, бр. 102 от 2005 г., изм., бр. 101 от 2010 г.) В случаите, когато здравноосигуреното лице направи нов избор на личен лекар, новоизбраният лекар изисква от досегашния копие от медицинската документация за извършените профилактични прегледи и изследвания.

Раздел III
Диспансеризация

  Чл. 12. (1) Заболяванията, при които децата подлежат на диспансеризация, са посочени в приложение № 4.

 (2) Заболяванията, при които лицата над 18-годишна възраст подлежат на диспансеризация, са посочени в приложение № 5.

 (3) (Отм. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.).

(4) Дейностите по диспансеризация се извършват в съответствие с медицинските стандарти и правилата за добра медицинска практика.

 (5) Заболяванията при деца, за които Националната здравноосигурителна каса заплаща дейностите по диспансеризация, са посочени в приложение № 6.

 (6) Заболяванията при лица над 18 години, за които Националната здравноосигурителна каса заплаща дейностите по диспансеризация, са посочени в приложение № 7.

 (7) (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2005 г., доп., бр. 100 от 2012 г. , в сила от 1.01.2013 г.) Честотата и обемът на дейностите по ал. 5 и 6 се определят в Националния рамков договор, доколкото не са определени в тази наредба и/или в наредбата по чл. 45, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване.

(8) (Нова - ДВ, бр. 102 от 2005 г., изм., бр. 101 от 2010 г., бр. 97 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г.) Дейностите по диспансеризация за заболяванията, които са включени в приложения № 4 и 5, но не са включени в приложения № 6 и 7, се осъществяват от лечебните заведения по чл. 10, т. 3 и 3а от Закона за лечебните заведения, както и от лечебни заведения за болнична помощ.

 (9) (Предишна ал. 8 - ДВ, бр. 102 от 2005 г., изм., бр. 101 от 2010 г.) Дейностите по диспансеризация, осъществявани от лечебните заведения по ал. 8 се финансират от общинския бюджет или бюджета на Министерството на здравеопазването.

 Чл. 13. (1) (Доп. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.) Лечебните заведения или лекарите, които извършват диспансеризация, отразяват резултатите от прегледа, изследванията и препоръките за поведение в утвърдената медицинска документация.

 (2) Екземпляр от медицинската документация се предоставя на пациента, който го предава на личния си лекар, освен когато диспансеризацията се осъществява от последния.

 (3) (Изм. - ДВ, бр. 4 от 2009 г.) Лечебните заведения, сключили договор с Националната здравноосигурителна каса, отчитат дейностите по диспансеризация, като представят екземпляр от медицинската документация на електронен носител в районната здравноосигурителна каса.

 (4) (Изм. - ДВ, бр. 4 от 2009 г., бр. 100 от 2012 г. , в сила от 1.01.2013 г.) Районната здравноосигурителна каса предоставя по служебен път на регионалната здравна инспекция в срок до 15-о число на първия месец от всяко следващо тримесечие следната информация:

 1. пореден номер на прегледа (изследването);

 2. дата на осъществяване на прегледа (изследването);

 3. пол и възраст на лицето;

 4. вид на прегледа (изследването);

 5. водеща диагноза и кода й по Международната статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето - X ревизия.

 (5) (Отм. - ДВ, бр. 4 от 2009 г.).

  Чл. 14. Лечебното заведение, което извършва диспансеризация, съхранява екземпляр от медицинската документация три години след нейното приключване.

 Чл. 15. Насочването на диспансеризираните лица за специализирано изследване или преглед в рамките на диспансеризацията се извършва с медицинско направление, издадено от лечебното заведение, което я осъществява.

 Чл. 16. (1) Лечебните заведения, които извършват специализирани изследвания или прегледи по чл. 15, отразяват данните в утвърдената медицинска документация.

 (2) Лечебните заведения, сключили договор с Националната здравноосигурителна каса, отчитат дейностите по ал. 1, като представят оригинал от медицинската документация по ал. 1 в районната здравноосигурителна каса.

 (3) Екземпляр от медицинската документация се предава на пациента, който го предоставя на личния си лекар.

 (4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2012 г. , в сила от 1.01.2013 г.) Лечебните заведения по ал. 1 изпращат за всяко тримесечие в регионалната здравна инспекция отчет, който съдържа:

 1. пореден номер на прегледа (изследването);

 2. дата на осъществяване на прегледа (изследването);

 3. пол и възраст на лицето;

 4. вид на прегледа (изследването);

 5. водеща диагноза и код по Международната статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето - X ревизия;

 6. диагноза и код по Международната статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето - X ревизия, повод за специализираната медицинска помощ.

 (5) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2012 г. , в сила от 1.01.2013 г.) Отчетът по ал. 4 се заверява от лечебното заведение и се изпраща в регионалната здравна инспекция до 15-о число на първия месец от всяко следващо тримесечие.

  Чл. 17. Лечебните заведения по чл. 16 съхраняват екземпляр от медицинската документация три години.

Чл. 18. При смяна на лечебното заведение, което извършва диспансеризацията, медицинската документация се предава чрез диспансеризираното лице на новоизбраното лечебно заведение.

 Чл. 19. (Нов - ДВ, бр. 101 от 2010 г.) (1) На диспансеризация подлежат всички лица, на които е осъществена трансплантация на органи, тъкани и клетки.

 (2) Лечебните заведения, които осъществяват диспансерно наблюдение, водят регистър (на електронен и хартиен носител) на всички диспансеризирани лица.

 (3) Диспансеризацията по ал. 1 се извършва в лечебното заведение, в което е осъществена трансплантацията.

 (4) Лицата, на които е извършена трансплантация в лечебни заведения извън Република България, се диспансеризират в избрано от тях лечебно заведение по ал. 3 след подаване на заявление до ръководителя на лечебното заведение.

 (5) Лечебните заведения, които осъществяват диспансерна дейност, предоставят заверени тримесечни отчети до 15-о число на първия месец на всяко следващо тримесечие в Регионалните центрове по здравеопазване и в Регионалната здравноосигурителна каса, съдържащи следните данни:

 1. вид на трансплантацията;

 2. имена, пол и възраст на лицето;

 3. пореден номер на прегледа;

 4. дата на осъществяване на прегледа;

 5. вид на прегледа;

 6. водеща диагноза и код по Международната статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето - X ревизия.

 (6) Екземпляр от медицинската документация се предава на пациента, който го предоставя на личния си лекар.

Раздел IV
(Нов - ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 29.07.2011 г.)
Скрининг

Чл. 20. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 29.07.2011 г.) (1) Скринингът е профилактичен метод за установяване разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здравото население.

 (2) Скрининг може да бъде осъществен в случай, че са изпълнени следните изисквания:

 1. скринираното заболяване представлява значим обществен и здравен проблем;

 2. съществуват утвърдени средства и методи за диагностика и лечение по отношение на признака/симптома/заболяването, обект на скрининга;

 3. заболяването може да бъде открито в клинично неизявен (латентно протичащ) или ранен стадий;

 4. съществува установен механизъм за по-нататъшно диагностично уточняване и ефективно лечение на изследваните лица;

 5. използваните скринингови методи, тестове и/или изследвания са лесно приложими и безопасни за населението;

 6. провеждането на скрининга е икономически ефективно.

 Чл. 21. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 29.07.2011 г.) (1) Всеки скрининг се извършва по определена програма или проект и задължително включва:

 1. определяне на целевите групи;

 2. предоставяне на съвети, информация и/или насоки за участие в скрининга;

 3. изпълнение и анализиране на скрининговите тестове и/или изследвания;

 4. предоставяне на препоръки до участниците за последващи прегледи и необходими медицински услуги и организирането им;

 5. обработване и анализиране на обратна информация.

 (2) Финансирането на скрининга може да бъде осигурявано от следните източници:

 1. програми и проекти;

 2. републиканския бюджет;

 3. други.

 (3) Условията за провеждане на скрининга, видовете скрининг, целевите групи и медицинските параметри по провеждането, както и необходимите специалисти и апаратура в лечебните заведения за извънболнична и за болнична помощ се уреждат в съответните медицински стандарти и са в съответствие с утвърдените европейски практики.

 Чл. 22. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 1.07.2012 г.) (1) Държавата създава и поддържа система за организиран скрининг на населението. Системата осигурява мониторинг, контрол, анализ и отчитане на индикаторите на скрининговата дейност.

 (2) Системата за организиран скрининг се състои от Национален скринингов регистър (НСР) и координатори по места.

 (3) Във всяка регионална здравна инспекция се назначава координатор на системата по ал. 1.

 Чл. 23. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 1.07.2012 г.) (1) Националният скринингов регистър се води от Националния център по обществено здраве и анализи.

 (2) Регистърът съдържа:

 1. лични данни на скринираните лица (имена, ЕГН, постоянен и настоящ адрес и др.);

 2. данни за лечебните заведения, регистрирали се за извършване на конкретен скрининг - наименование и регистрационен номер на лечебното заведение; имена, ЕГН и УИН код на представляващия; звена и налична апаратура (включително лабораторна) на лечебното заведение; имена, ЕГН и УИН код на конкретните специалисти, които ще извършват скрининга; електронен (e-mail) адрес за кореспонденция, други средства за кореспонденция (телефон и др.); други необходими данни;

 3. резултати от проведените изследвания на явилите се за скрининг лица;

 4. други необходими данни.

 (3) Регистърът задължително предоставя възможност за обособяване на скринирани групи и за регистрация на явилите се за преглед и изследване скринирани лица, както и създава и води електронно досие на всеки член на скринирана група.

 (4) Регистърът работи с актуални данни от регистрите на населението.

 Чл. 24. (Нов - ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 1.07.2012 г.) (1) Конкретната програма или проект по чл. 21, ал. 1 се регистрира в НСР и се обявява публично на неговата официална интернет страница.

 (2) Скрининговите изследвания се осъществяват от лекари с необходимата специалност и квалификация, които отговарят на изискванията, обявени по реда на ал. 1.

 (3) Лечебните заведения изразяват своето желание да участват в скрининга чрез регистрация в официалната интернет страница на НСР.

 (4) Скринингът се провежда при спазване на програмата/проекта по ал. 1 и на зададените финансови параметри.

 (5) Лечебните заведения представят в НСР подробен отчет за резултатите от скрининга, извършените мероприятия, предвидени в програмата/проекта, и разходваните средства в двумесечен срок от приключване на скрининга.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 § 1. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2012 г. , в сила от 1.01.2013 г.) Контролът по провеждането на профилактичните прегледи и диспансеризацията се осъществява от регионалната здравна инспекция и районната здравноосигурителна каса.

 § 2. Наредбата се издава на основание чл. 30, ал. 3, чл. 123, ал. 2 и чл. 127, ал. 2, т. 5 от Закона за здравето и отменя Наредба № 28 от 2003 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията (обн., ДВ, бр. 4 от 2004 г.; изм., бр. 16 от 2004 г.).

 § 3. Наредбата влиза в сила от 1.I.2005 г.
————————————————————————————————


НАРЕДБА за изменение и допълнение на

 Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията

(ДВ, бр. 102 от 2005 г., в сила от 1.01.2006 г.)

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

§ 9. Навсякъде в текста на наредбата думите "районния център по здравеопазване" се заменят с "регионалния център по здравеопазване".

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА към Наредбата за изменение и допълнение на

 Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията

(ДВ, бр. 4 от 2009 г.)

§ 5. Навсякъде в наредбата думите "стоматолог", "стоматолога", "стоматолозите", "стоматологична" и "стоматологични" се заменят съответно с "лекар по дентална медицина", "лекаря по дентална медицина", "лекарите по дентална медицина", "дентална", "дентални".

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА към Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 39 от 2004 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията

(ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 29.07.2011 г.)

§ 4. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник" с изключение на § 2 (относно чл. 22, 23 и 24), който влиза в сила от 1 юли 2012 г.
                                                          Приложение № 1
към чл. 4, ал. 1
(Изм. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.,
в сила от 1.01.2006 г.,
бр. 4 от 2009 г.,
доп., бр. 101 от 2010 г.,
изм., бр. 100 от 2012 г.,
в сила от 1.01.2013 г.)
доп. - ДВ, бр. 33 от 2013 г.)


Вид и честота на профилактичните прегледи съобразно възрастта на децата


Възраст на детето

Вид на профилактичния преглед

Честота на прегледа

До една година

измерване на ръст, тегло, оценка на психическо развитие

ежемесечно

измерване на обиколка на глава и гърди

през първите шест месеца след раждането – ежемесечно

един път на деветмесечна и на едногодишна възраст

изследване на хемоглобин, брой еритроцити, брой левкоцити, хематокрит, MCV, MCH, MCHC, албумин и седимент в урината, обща оценка на зрение и слух

два пъти годишно – при навършване на шестмесечна и едногодишна възраст

ехографско изследване на отделителна система

еднократно на 6-месечна възраст

клинично изследване за дисплазия на тазобедрените стави с определяне на риска от дисплазия

два пъти – при навършване на еднo- и четиримесечна възраст

От една до две години

измерване на ръст, тегло, обиколка на гърди, оценка на психическо развитие

четири пъти годишно – на всеки три месеца

От две до седем години

измерване на ръст, тегло, обиколка на гърди, анамнеза и статус

два пъти годишно – на всеки шест месеца

оценка на психическо развитие

един път годишно

изследване на хемоглобин, брой еритроцити, брой левкоцити, хематокрит, СУЕ, MCV, MCH, MCHC

един път на тригодишна възраст

изследване за чревни паразити – Ентеробиус вермикуларис, Аскарис лумбрикоидес, Ламблия интестиналис и Хименолептис нана

един път годишно

изследване на физическо развитие

един път годишно

зъбен статус

един път годишно

изследване на зрителната острота

един път на пет години

От седем до осемнадесет години

измерване на ръст, тегло, гръдна обиколка, артериално налягане, оценка на физическо развитие, изследване на зрителна острота и цветоусещане, отклонения в развитието на опорно-двигателната система, зъбен статус

един път годишно

Забележка. Всеки профилактичен преглед включва анамнеза и подробен обективен статус. До 28-ия ден от раждането детето се посещава в дома от лекар (със снемане на анамнеза и подробен обективен статус) в първите 24 часа и между 14-ия и 20-ия ден след изписването му от лечебното заведение, където се е родило. Ехографско изследване на отделителна система на дете до едногодишна възраст еднократно на 6-месечна възраст не се извършва, ако родител на детето заяви писмено пред личния му лекар, че отказва това изследване, след като получи информация от личния лекар за специалистите в страната, които могат да го извършат.
                                                          Приложение № 1а
към чл. 4, ал. 8
(Ново - ДВ, бр. 102 от 2005 г.,
в сила от 1.01.2006 г.,
изм., бр. 4 от 2009 г.,
бр. 101 от 2010 г.,
доп., бр. 58 от 2011 г.,
в сила от 29.07.2011 г.)


Вид и честота на профилактичните прегледи и изследвания при лица над 18 години


Възраст

Вид на профилактичния преглед и изследванията

Честота

Над 18 години

изчисляване на индекс на телесна маса, оценка на психичен статус, изследване острота на зрение, измерване на АН, ЕКГ; изследване на урина за протеин, глюкоза, уробилиноген/билирубин, кетонни тела и pH (с тест лента в кабинет); определяне на кръвна захар в лаборатория при наличие на рискови фактори.

ежегодно

От 30 до 45 години
Жени ? 30 години
Мъже ? 40 години

ПКК
мануално изследване на млечна жлеза
холестерол и триглицериди

веднъж на 5 години
ежегодно
веднъж на 5 години

От 46 до 65 години
Мъже ? 46 години
Жени ? 50 години
Мъже ? 50 години

ПКК
холестерол и триглицериди
PSA

веднъж на 5 години
един път на пет години
веднъж на 2 години

Жени от 50 до 69 години включително

мамография на млечни жлези

веднъж на 2 години

Над 65 години

ПКК

ежегодно

Холестерол и триглицериди

един път на пет години





  Забележки:
     1. Всеки профилактичен преглед включва анамнеза и пълен обективен
статус.
      2. Изследването на холестерол, триглицериди, кръвна захар, ЕКГ,
мамография, PSA в рамките на календарната година, направено по друг
повод, не се провежда повторно по време на профилактичния преглед.
     3. Рискови фактори, при наличието на които се назначава изследване на
кръвна захар на гладно:
     3.1. хипертония;
     3.2. дислипидемия;
     3.3. затлъстяване;
     3.4. фамилна анамнеза за захарен диабет - роднини по първа линия със
захарен диабет (родители, братя и сестри);
     3.5. анамнеза за диабет по време на бременност или раждане на едър плод
(над 4 кг);
     3.6. анамнеза за овариална поликистоза;
      4.  (Нова - ДВ, бр. 58 от 2011 г., в сила от 29.07.2011 г.) ПКК е
кръвна картина, състояща се от поне осем от посочените показатели или
повече: хемоглобин, еритроцити, левкоцити, хематокрит, тромбоцити,
MCV, MCH, MCHC.
                                                     Приложение № 1б
                                                   към чл. 4, ал. 10
                                     (Ново - ДВ, бр. 101 от 2010 г.)
 Рискови групи
     1. Сърдечно-съдови заболявания при лица със:
     а) фамилна анамнеза за ранно (под 50 г. възраст) заболяване на
сърдечно-съдовата система (ИБС и МСБ) и/или захарен диабет с
микроалбуминурия;
     б) комбинация от рискови фактори, включващи тютюнопушене, повишено
артериално налягане над 140/90, данни за дислипидемия, повишена кръвна
захар над 6 mmol/l, ИТМ > 25 кг/м2, увеличена обиколка на талията и
заседнал начин на живот;
     в) метаболитен синдром (наднормено тегло при индекс на телесна маса -
ИТМ ? 30 кг/м2, захарен диабет тип 2 или преддиабетно състояние и
артериална хипертония над 140/90 с данни за HDL-холестерол под 1 mmol/l
за мъже и 1.2 mmol/l за жени и триглицериди над 1.7 mmol/l.
      2. Захарен диабет при лица със:
     а) фамилна анамнеза за захарен диабет (I степен родственици);
     б) затлъстяване при индекс на телесна маса - ИТМ ? 30 кг/м2;
     в) предшестващи данни за дислипидемия;
     г) предшестващ захарен диабет по време на бременност или раждане на
едър плод (над 4 кг);
     д) доказана овариална поликистоза;
     е) предшестващи данни за намален глюкозен толеранс;
     ж) артериална хипертония ? 140/90 в комбинация с някои от изброените
по-горе рискови фактори.
     3. Злокачествени новообразувания
     3.1. Злокачествено новообразувание на шийката на матката при жени със:
     а) фамилна анамнеза при жени, чиито майки са имали злокачествено
новообразувание на шийката на матката;
     б) жени с видими изменения на маточната шийка: ерозио и ектропион на
шийката на матката; дисплазия на шийката на матката и други
невъзпалителни болести на шийката на матката;
     в) жени с цитонамазка извън I и II степен по Papanicolaou;
     г) имуносупресирани болни;
     д) наркомани;
     е) НIV-позитивни.
     3.2. Злокачествено новообразувание на млечната жлеза при жени със:
     а) фамилна анамнеза (I степен родственици) при жени за злокачествено
новообразувание на млечната жлеза;
     б) възраст > 35 години, индекс на телесна маса ? 25 - 30
(затлъстяване), ограничена/силно редуцирана физическа активност, ранно
менархе и късна менопауза, малък брой бременности и късна възраст на
първото раждане (след 30-ата годишнина);
     в) близки родственици с карциноми на: гърдата, яйчника, колона и
ректума, пикочния мехур, белия дроб, саркоми; жени, лекувани за
карциноми на ендометриума, яйчника и дебелото черво;
     г) доброкачествена дисплазия на млечната жлеза;
     д) жени, приемали дълго време хормонално заместителна терапия, системна
неправилна употреба на контрацептиви, постменопаузална хормонотерапия.
     3.3. За злокачествено новообразувание на ректосигмоидалната област:
     а) анамнеза за: аденом или нехиперпластичен сесилен полип, колоректален
карцином и/или възпалително заболяване на дебелото черво (болест на
Crohn, улцерозен колит);
     б) фамилна анамнеза (наличие на: роднина от първо коляно или двама от
второ коляно) за злокачествено новообразувание на ректосигмоидалната
област;
     в) неполипоидни синдроми: синдром на Lynch и наследствен неполипозен
колоректален карцином - HNPCC;
     г) полипоза на дебелото черво;
     д) с цьолиакия.
     3.4. За злокачествено новообразувание на простатата:
     а) фамилна анамнеза при мъже над 45 г., чиито баща или майка са с
доказани злокачествени новообразувания на простатата или гърдата;
     б) фамилна анамнеза при мъже над 45 г., с повече от един мъжки
родственик по пряка линия (баща, брат/братя, син/синове), имащи доказан
простатен карцином; рискът нараства при диагностициране на карцинома в
по-млада възраст;
     в) адреногенитални разстройства;
     г) анамнеза за лечение с хормонални препарати;
     д) анамнеза за простатни заболявания, изследвания и биопсии;
     е) нарастваща динамика в резултати от изследвания на PSA след
45-годишна възраст.
                                                        Приложение № 2
към чл. 5 ал. 1
(Изм. - ДВ, бр. 102 от 2005 г.,
в сила от 1.01.2006 г.,
изм. и доп., бр. 101 от 2010 г.,
доп., бр. 100 от 2012 г.,
в сила от 1.01.2013 г.)


Профилактични прегледи при нормална бременност, бременност с риск и родилки, които са здравноосигурени
(Загл. доп. – ДВ, бр. 100 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г.)



Обем на прегледа и изследванията

Честота на прегледите според срока на бременността

Допълнителни консултации и изследвания




   Нормална бременност

анамнеза за рискови фактори (възраст, придружаващи заболявания, усложнения на предишни бременности, вредни навици, професионални, други), определяне на вероятния термин на раждане/ВТР

при първо посещение




   При всяко заболяване, възникнало в хода на бременността, се извършва консултация със съответния специалист

артериално кръвно налягане антропометрия (ръст, телесна маса, външна пелвиметрия)

в I триместър — един път;
по един път във всеки следващ лунарен месец;
в IХ и Х — по два пъти

гинекологичен статус

един път — при първо
посещение;
един път—в IVлун. месец;
в следващите — по преценка

сърдечна дейност на плода (ДСТ)

от V лун. месец—по един път
във всеки лунарен месец;
в IХ и Х — по два пъти

Клинична лаборатория

хемоглобин, еритроцити, хемато­крит, левкоцити,СУЕ, MCV, MCH, кръвна захар, урина – седимент,  уробилиноген, кетони (до м.л. III)

един път при първо посещение по един път – в V и VIII лун. месец

Определяне на кръвна група и Rh фактор

един път — в I триместър (или при първо посещение)

онкопрофилактична цитонамазка
изследване за сифилис
изследване за хепатит В (НвS Ag)
изследване за HIV (при съгласие)

един път при първо
посещение

Влагалищен секрет за микробиологично
изследване

един път при първо
посещение;
един път в IХ лун. месец

Акушерска ехография

един път — в I триместър;
един път от 16—20 гест. седмица


Бременност с риск



Обем на прегледа и изследванията

Честота на прегледите според срока на бременността

Допълнителни консултации и изследвания


възраст над 35 г.

Същия като при
нормална бременност

Същата като при нормална бременност

Пренатална диагноза съвместно от акушер-гинеколог и генетик
— две допълнителни ехографии през бременността;
— серумен скрининг за алфа-фетопротеин и свободен бета-ЧХГ от 15—19 г.с. за оценка на риск от синдром на Даун и дефекти на невралната тръба


възраст под 20 г.

Същия като при нормална бременност

Същата като при нормална бременност

Изследване за хламидия
Една допълнителна ехография от 28—32 г.с.


Кръвногрупова несъвместимост с биологичния баща (по АБО или Резус)

Същия като при нормална бременност

Същата като при нормална бременност

Изследване на антитела в следните срокове:
От 9—12 г.с. — на бременни с предшестващи спонтанни аборти, мъртвораждания, раждания на деца с хемолитична болест на новороденото поради изоимунизация, в случаи на установени антитела при предш. бременности, при предстоящи инвазивни пренатални изсл.;
От 17—20 г.с. — на бременни с необр. акуш. анамнеза и отр. Резус фактор;
— от 26—28 г.с. — на брем. с отр. Резус фактор, на които при първото изследване не са открити антитела;
— една доп. ехография от 28—32 г.с.




Бременни с риск от
развитие на диабет
— предишно раждане на едър плод
— предш. мъртво раждане
— семейна обремененост с диабет
— предх. нарушение на въглех. толеранс
— раждане на дете с аномалии
— наличие на глюкозурия
— възраст над 25 г.
— повишена кр. захар над 6,5 ммол/л

Същия като при нормална бременност

Същата като при нормална бременност

Консултация с ендокринолог ОГТТ (орален глюкозо-толерантен тест):
— при първо посещение—1 път
— от 24—28 г.с. при необременени — 1 път
— в 28 г.с. при обременени Ехография от 28—32 г.с.


Бременност с друг риск:
произтичащ от външни фактори (обезитас, недохранване, фамилна обремененост, обременена акушерска анамнеза, проблеми от социално естество и др.) други външни фактори (йонизиращи лъчи, вибрации, медикаменти, контакт с причинители на инф. забол., тежка работа и др.)

Същия като при нормална бременност

Същата като при нормална бременност

Допълнителна ехография в 28—32 г.с.
Консултация със съответни специалисти според риска;
Изследване за токсоплазмоза — при жени със спонтанни аборти и мъртвораждания при първо посещение;
Серологично изследване за рубеола — при данни за контакт с рубеола по време на бременността (до м.л. VII)



Вид и честота на профилактичните прегледи и изследвания при родилки


Период

Вид на профилактичния преглед и изследванията

Честота


до 42-ия ден
след раждането

оценка на психичен статус, измерване на АН, проследяване на инволуцията на матката и кървене от гениталиите, мануално изследване на млечни жлези, проследяване на лактацията, промоция на кърменето

два пъти: до 7-ия ден и след 30-ия ден след раждането




изследване на хемоглобин, хематокрит, диференциално броене, СУЕ, албумин и седимент в урина

еднократно



Забележка. Всеки профилактичен преглед включва анамнеза и подробен обективен статус.

     *Забележки:
     (Нови - ДВ, бр. 101 от 2010 г.)
     1.  Изследването за определяне на кръвна група и Rh фактор не се
назначава, ако такива вече са определени по друг повод. В този случай
кръвната група и Rh факторът се вписват в Картата за профилактика на
бременността по приложение № 3 въз основа на данните от документа, в
който са определени.
      2.  Изследване за заразеност с ХИВ се извършва след изразено информирано
съгласие от бременната по реда на чл. 87 и сл. от Закона за здравето.
Бременната може по всяко време да откаже изследване за заразеност с
ХИВ.  Отказът се удостоверява в медицинската документация с подпис на
лицето. На бременни жени, отказали изследване на ХИВ, периодично се
предлага изследване за заразеност с ХИВ. Изследване за заразеност с ХИВ

се извършва при спазването на изискванията на Наредба № 47 от 2009 г. за условията и реда за изследване, съобщаване и отчет на заразеност с вируса на синдрома на придобитата имунна недостатъчност (ДВ, бр. 103 от